Namen

Študije iz različnih delov sveta dokazujejo, da je mogoče zmanjšati prometne površine, namenjene avtomobilom, ne da bi s tem povečali gostoto prometa na bližnjih ulicah. Prav nasprotno, promet se pri tem občutno zmanjša, kar prispeva k bolj prijaznemu okolju v različnih pogledih. Zakaj torej ne bi poskusili?

Teden mobilnosti izhaja iz veliko dobrih izkušenj, ki so jih evropska mesta pridobila z organizacijo dveh dobro sprejetih dogodkov z imenom »V mestu brez avtomobila!«. V Bruslju je bila tako 19. aprila 2002 sprožena nova pobuda Evropski teden mobilnosti. Projekt je nastal s politično podporo Generalnega direktorata za okolje pri Evropski komisiji, za njegovo koordinacijo pa so se na evropski ravni povezale tri velike mreže evropskih mest.

Evropski dan brez avtomobila je bil prvič organiziran v Franciji leta 1998, zamišljen pa je bil kot priložnost, s katero lahko mesta pokažejo svoja prizadevanja za varstvo okolja. Vsak 22. september lahko lokalne skupnosti predstavijo svoja mestna središča v drugačni luči in izvedejo ključne dejavnosti, namenjene omejevanju avtomobilskega prometa na določenih območjih, spodbujanju uporabe trajnostnih oblik prevoza in ozaveščanju prebivalcev o vplivih njihove izbire potovalnega načina.

Z leti je dan brez avtomobila prerasel v Evropski teden mobilnosti. Ta vsako leto ponudi mestom ter tudi združenjem in organizacijam prostor za promocijo pobud za trajnostno mobilnost v mestih ter za dvig ozaveščenosti prebivalcev. Zavzete lokalne skupnosti lahko ta čas izkoristijo za vzpostavitev partnerstev z zainteresiranimi skupinami, za sodelovanje in povezovanje med mesti ter uvedbo novih dolgoročnejših politik in trajnih ukrepov glede mobilnosti.

Leta 2015 se z združitvijo ETM in kampanje Potuj raznoliko (Do the Right Mix)aktivnosti širijo na vse leto, hkrati pa se širi tudi krog sodelujočih – poleg občin v času ETM so k prijavi svojih aktivnosti tekom celega leta vabljene tudi vse druge organizacije, kot so šole, javna in zasebna podjetja, društva in vse druge nevladne organizacije oziroma združenja. Tako nastaja velika skupnost najrazličnejših aktivistov, ki si med seboj lahko izmenjujejo izkušnje, ideje in nasvete.

Do pričetka: dni ur min s

PUSTI NAVADO DOMA IN POTUJ RAZNOLIKO

Po vsakodnevnih poteh se odpravljamo tako, kot smo najbolj navajeni. Največkrat gremo z avtom, tudi če je pot krajša od kilometra. In čeprav je vozilo registrirano za pet oseb, v njem po navadi sedimo sami. To ni neprijazno le do okolja, ampak tudi do lastnega zdravja in denarnice.

Pomagaj spremeniti takšno razmišljanje, tako da vedno izbereš optimalno možnost potovanja ali učinkovito združiš različna prevozna sredstva. S svojim zgledom prispevaj k temu, da bodo poti prijaznejše do narave, mesta in človeka.

PREVOZ IZBERI PREMIŠLJENO

Krajšo pot vedno opravi brez avta. Pri daljših pa je pogosto najučinkovitejše, če enega za drugim uporabiš več načinov prevoza. Pusti avto doma in raje odpotuj z vlakom, do katerega prideš peš, z avtobusom ali s kolesom. Če že greš z avtom, na proste sedeže povabi sopotnike, kar je ceneje, trajnostno in še družabno.

BOLJE IZRABI SVOJ ČAS IN DENAR

S hojo, uporabo kolesa in javnim prometom privarčuješ denar, ki bi sicer šel za gorivo. Hkrati je to dobro izrabljen čas: s kolesarjenjem in pešačenjem se rekreiraš, na javnem avtobusu pa lahko bereš, delaš na prenosniku ali počneš kaj drugega.

POGOSTEJE IZKORISTI KOLO

Kadar gibanje povežeš z vsakodnevnimi opravili, si krepiš zdravje. Tako je pot v službo na kolesu veliko bolj zdrava od vožnje z avtom. Ob poganjanju pedal skrbiš za vsestranski fitnes, s kolesom pa največkrat tudi hitreje prispeš na cilj in lažje parkiraš.

OKOLJU DAJ DIHATI

Vsako potovanje je obremenitev za okolje, lahko pa izbereš manj škodljiv prevoz. Izbira je tvoja. Naj avto počiva v garaži, ti pa odkolesari do avtobusne postaje. Zakaj ne? Tako bodo ceste bolj prazne, zaradi manj onesnaževanja pa bo boljši tudi zrak. Po tvoji zaslugi.

V MESTO PRIPELJI ŽIVLJENJE, NE AVTA

Ko z avtom zapelješ v mesto, ugrabiš košček prostora, ki je namenjen meščanom. Na kolesu ali peš pa tega ne počneš. Zato se zavedaj, da je odgovornost tudi v tvojih rokah. S svojo izbiro lahko mestnemu življenju vrneš kakovost.

IZBIRAJ. SPREMINJAJ. ZDRUŽUJ.

EVROPSKI TEDEN MOBILNOSTI te vabi, da se v prizadevanjih za trajnostno uporabo prevozov pridružiš 220 milijonom ljudi po vsej Evropi. Spremeni svoje navade ter potuj sebi in okolju prijazneje.

IZBIRAJ. SPREMINJAJ. ZDRUŽUJ. Tri besede letošnjega slogana Evropskega tedna mobilnosti te opominjajo, da pred svojimi potmi razmisliš o vseh možnostih. Namesto da podležeš navadi in sedeš v avto, vedno izberi, prilagodi ali združi tiste vrste prevoza, ki so za tvoje potovanje optimalne.