Vsebine za organizatorje

Pri organizaciji Evropskega tedna mobilnosti vsako leto sodeluje vse več slovenskih občin, ki na takšen način v svoja okolja uvajajo sodobnejše in človeku prijaznejše oblike načrtovanja prometa. Občinam je v pomoč širok nabor gradiv in preizkušenih aktivnosti, ki jih lahko izvajajo same ali v sodelovanju z drugimi občinami. Aktivnosti spodbujajo promocijo, izobraževanje in ozaveščanje različnih ciljnih skupin o pomenu trajnostne mobilnosti za kakovost bivanja, zdravja in okolja ter spodbujajo preizkušanje in uvedbo trajnih prometnih ukrepov.

Gradivo obsega naslednje vsebine:


*Vir fotografij: arhiv MOL.

Pristopna listina ETM 2015 za lokalne skupnosti

Župan oziroma županja občine, ki želi uradno sodelovati v Evropskem tednu mobilnosti 2015, podpiše in z žigom potrdi pristopno listino. Izjavo je potrebno po elektronski pošti oddati nacionalni koordinatorki ETM mag. Poloni Demšar Mitrovič (Ministrstvo za infrastrukturo, Langusova 4, 1000 Ljubljana) na polona.demsar-mitrovic@gov.si.

Kampanja Pripelji srečo v službo

Dokument vsebuje opis kampanje ter predloge občinam za sodelovanje in izvajanje projekta.

Grafična podoba ETM 2015

Za bolj usklajeno oblikovanje promocijskih gradiv so občinam na voljo logotipi, spletne pasice in pripravljene predloge za različne tiskovine.


Uvodni dogodek

Na uvodnem pomladnem dogodku Evropskega tedna mobilnosti aprila 2015 se je zbralo več kot devetdeset predstavnikov slovenskih občin in drugih organizacij, ki vsako leto skrbijo za organizacijo te tradicionalne pobude. Posvet je namenjen izmenjavi izkušenj iz preteklega leta, predstavitvi primerov dobrih praks, predstavitvi načrtov in razpravi o idejah za organizacijo ETM v tekočem letu. Gradiva s posveta si lahko naložite tukaj.



Zaključni dogodek



Aktivnosti za vrtce, osnovne šole in srednje šole


Vrtci

Igra ''Beli zajček''. Občine naj v vse vrtce pošljejo poziv za izvedbo igre v času ETM in povezavo na gradiva.
Po zaključku aktivnosti občine zberejo rezultate (število in nazivi sodelujočih vrtcev, čas izvajanja igre, število sodelujočih otrok, vtisi vzgojiteljic / otrok / staršev, fotodokumentacija) in jih posredujejo nacionalni koordinatorki ETM.
Več aktivnosti je predstavljenih v priročniku o trajnostni mobilnosti za vzgojitelje v vrtcih, dostopnem na naslednjem spletnem naslovu: http://www.na-postaji.si/priročnik/vrtci.pdf.


Osnovne šole

Igra ''Prometna kača''. Pred izvedbo igre se obrnite na nacionalno koordinatorko igre Katjo Karba iz Sinergije. Koordinator zbira rezultate izvajanja igre, odgovoril pa vam bo tudi na morebitna dodatna vprašanja. Izvedba igre je povezana z nekaj stroški (izdelava igralnega transparenta, nakup oziroma tisk nalepk).
Predlagamo, da občina kot organizator aktivnosti izdela enega ali več igralnih transparentov in nekaj kompletov nalepk, nato pa paket osnovnih gradiv kroži med šolami v občini (igralni transparent, če je pravilno izdelan, je možno uporabiti večkrat). Šole naj med seboj tekmujejo, občina pa lahko aktivnosti nameni tudi kakšne nagrade. Rezultate izvajanja igre, primerjavo med šolami in učinek igre naj občina zbere in posreduje mag. Sebastianu Toplaku ter jih predstavi v okviru naslednjega ETM.
Več aktivnosti je predstavljenih v priročniku o trajnostni mobilnosti za učitelje v osnovnih šolah, dostopnem na spletnem naslovu: http://www.na-postaji.si/priročnik/osnovne-šole.pdf.


Srednje šole

Natečaj za dijake ali tekmovanje za srednje šole. Občina lahko organizira natečaj in/ali tekmovanje med šolami znotraj občine, lahko pa se poveže z drugimi občinami, s katerimi skupaj organizirajo medobčinsko ali regionalno aktivnost. Za pomoč pri izvedbi se lahko v aktivnost vključi katero izmed občinskih društev, Zvezo prijateljev mladine, nevladno organizacijo, in podobno. Občina naj sestavi ocenjevalno komisijo za izbor najboljših, lahko se predvidijo tudi nagrade. V primeru medobčinskih tekmovanj se komisija sestavi enakovredno iz predstavnikov vseh sodelujočih občin.
Po zaključku aktivnosti naj se pripravi poročilo z izbranimi izdelki (sodelujoče občine in šole, število dijakov in učiteljev, čas izvedbe aktivnosti, izdelki, fotodokumentacija), ki se ga posreduje nacionalni koordinatorki ETM.
Več aktivnosti je predstavljenih v priročniku o trajnostni mobilnosti za učitelje v srednjih šolah, dostopnem na spletnem naslovu: http://www.na-postaji.si/priročnik/srednje-šole.pdf.

Do pričetka: dni ur min s

PUSTI NAVADO DOMA IN POTUJ RAZNOLIKO

Po vsakodnevnih poteh se odpravljamo tako, kot smo najbolj navajeni. Največkrat gremo z avtom, tudi če je pot krajša od kilometra. In čeprav je vozilo registrirano za pet oseb, v njem po navadi sedimo sami. To ni neprijazno le do okolja, ampak tudi do lastnega zdravja in denarnice.

Pomagaj spremeniti takšno razmišljanje, tako da vedno izbereš optimalno možnost potovanja ali učinkovito združiš različna prevozna sredstva. S svojim zgledom prispevaj k temu, da bodo poti prijaznejše do narave, mesta in človeka.

PREVOZ IZBERI PREMIŠLJENO

Krajšo pot vedno opravi brez avta. Pri daljših pa je pogosto najučinkovitejše, če enega za drugim uporabiš več načinov prevoza. Pusti avto doma in raje odpotuj z vlakom, do katerega prideš peš, z avtobusom ali s kolesom. Če že greš z avtom, na proste sedeže povabi sopotnike, kar je ceneje, trajnostno in še družabno.

BOLJE IZRABI SVOJ ČAS IN DENAR

S hojo, uporabo kolesa in javnim prometom privarčuješ denar, ki bi sicer šel za gorivo. Hkrati je to dobro izrabljen čas: s kolesarjenjem in pešačenjem se rekreiraš, na javnem avtobusu pa lahko bereš, delaš na prenosniku ali počneš kaj drugega.

POGOSTEJE IZKORISTI KOLO

Kadar gibanje povežeš z vsakodnevnimi opravili, si krepiš zdravje. Tako je pot v službo na kolesu veliko bolj zdrava od vožnje z avtom. Ob poganjanju pedal skrbiš za vsestranski fitnes, s kolesom pa največkrat tudi hitreje prispeš na cilj in lažje parkiraš.

OKOLJU DAJ DIHATI

Vsako potovanje je obremenitev za okolje, lahko pa izbereš manj škodljiv prevoz. Izbira je tvoja. Naj avto počiva v garaži, ti pa odkolesari do avtobusne postaje. Zakaj ne? Tako bodo ceste bolj prazne, zaradi manj onesnaževanja pa bo boljši tudi zrak. Po tvoji zaslugi.

V MESTO PRIPELJI ŽIVLJENJE, NE AVTA

Ko z avtom zapelješ v mesto, ugrabiš košček prostora, ki je namenjen meščanom. Na kolesu ali peš pa tega ne počneš. Zato se zavedaj, da je odgovornost tudi v tvojih rokah. S svojo izbiro lahko mestnemu življenju vrneš kakovost.

IZBIRAJ. SPREMINJAJ. ZDRUŽUJ.

EVROPSKI TEDEN MOBILNOSTI te vabi, da se v prizadevanjih za trajnostno uporabo prevozov pridružiš 220 milijonom ljudi po vsej Evropi. Spremeni svoje navade ter potuj sebi in okolju prijazneje.

IZBIRAJ. SPREMINJAJ. ZDRUŽUJ. Tri besede letošnjega slogana Evropskega tedna mobilnosti te opominjajo, da pred svojimi potmi razmisliš o vseh možnostih. Namesto da podležeš navadi in sedeš v avto, vedno izberi, prilagodi ali združi tiste vrste prevoza, ki so za tvoje potovanje optimalne.