Zanimivosti in posebnosti

Leta 2014 je v pobudi Evropskega tedna mobilnosti uradno sodelovalo 2013 lokalnih skupnosti iz 44 držav.

  • Mestna občina Ljubljana je edino evropsko mesto, ki je kar dvakrat prejelo prestižno nagrado Evropske unije za najboljše organiziran teden mobilnosti: prvič leta 2004, drugič pa leta 2013.
  • Kampanja Evropske komisije Potuj raznoliko (Do the Right Mix). se je začela junija leta 2012 kot podpora aktivistom za trajnostno urbano mobilnost v 28 državah članicah EU ter Norveški, Islandiji in Lihtenštajnu.
  • V okviru kampanje Potuj raznoliko (Do the Right Mix). vsako leto podelijo nagrado za najbojše Celostne prometne strategije v mestih. Že prvo leto, torej leta 2012, se je med tri finaliste prebil slovenski Ljutomer.
  • Že ob prvi pripravi projekta se je Evropski teden mobilnosti uveljavil kot zares evropska pobuda, saj je v njej sodelovalo 320 lokalnih skupnosti iz 21 držav, podprlo pa jo je dodatnih 111 mest.
  • Kot kažejo izsledki raziskave javnega mnenja v štirih evropskih mestih, so državljani Evropski teden mobilnosti sprejeli enako dobro kot dan brez avtomobila.
  • Javnost je pobudi zelo naklonjena, saj jo je več kot 80 odstotkov vprašanih označilo kot dobro zamisel.
  • Večina vprašanih Evropejcev se tudi zaveda učinkovitosti evropskega tedna mobilnosti kot sredstva v boju proti neugodnim posledicam rabe avtomobilov v mestih.
  • Velika večina bi si želela, da se tak dogodek pripravi pogosteje.
Do pričetka: dni ur min s

PUSTI NAVADO DOMA IN POTUJ RAZNOLIKO

Po vsakodnevnih poteh se odpravljamo tako, kot smo najbolj navajeni. Največkrat gremo z avtom, tudi če je pot krajša od kilometra. In čeprav je vozilo registrirano za pet oseb, v njem po navadi sedimo sami. To ni neprijazno le do okolja, ampak tudi do lastnega zdravja in denarnice.

Pomagaj spremeniti takšno razmišljanje, tako da vedno izbereš optimalno možnost potovanja ali učinkovito združiš različna prevozna sredstva. S svojim zgledom prispevaj k temu, da bodo poti prijaznejše do narave, mesta in človeka.

PREVOZ IZBERI PREMIŠLJENO

Krajšo pot vedno opravi brez avta. Pri daljših pa je pogosto najučinkovitejše, če enega za drugim uporabiš več načinov prevoza. Pusti avto doma in raje odpotuj z vlakom, do katerega prideš peš, z avtobusom ali s kolesom. Če že greš z avtom, na proste sedeže povabi sopotnike, kar je ceneje, trajnostno in še družabno.

BOLJE IZRABI SVOJ ČAS IN DENAR

S hojo, uporabo kolesa in javnim prometom privarčuješ denar, ki bi sicer šel za gorivo. Hkrati je to dobro izrabljen čas: s kolesarjenjem in pešačenjem se rekreiraš, na javnem avtobusu pa lahko bereš, delaš na prenosniku ali počneš kaj drugega.

POGOSTEJE IZKORISTI KOLO

Kadar gibanje povežeš z vsakodnevnimi opravili, si krepiš zdravje. Tako je pot v službo na kolesu veliko bolj zdrava od vožnje z avtom. Ob poganjanju pedal skrbiš za vsestranski fitnes, s kolesom pa največkrat tudi hitreje prispeš na cilj in lažje parkiraš.

OKOLJU DAJ DIHATI

Vsako potovanje je obremenitev za okolje, lahko pa izbereš manj škodljiv prevoz. Izbira je tvoja. Naj avto počiva v garaži, ti pa odkolesari do avtobusne postaje. Zakaj ne? Tako bodo ceste bolj prazne, zaradi manj onesnaževanja pa bo boljši tudi zrak. Po tvoji zaslugi.

V MESTO PRIPELJI ŽIVLJENJE, NE AVTA

Ko z avtom zapelješ v mesto, ugrabiš košček prostora, ki je namenjen meščanom. Na kolesu ali peš pa tega ne počneš. Zato se zavedaj, da je odgovornost tudi v tvojih rokah. S svojo izbiro lahko mestnemu življenju vrneš kakovost.

IZBIRAJ. SPREMINJAJ. ZDRUŽUJ.

EVROPSKI TEDEN MOBILNOSTI te vabi, da se v prizadevanjih za trajnostno uporabo prevozov pridružiš 220 milijonom ljudi po vsej Evropi. Spremeni svoje navade ter potuj sebi in okolju prijazneje.

IZBIRAJ. SPREMINJAJ. ZDRUŽUJ. Tri besede letošnjega slogana Evropskega tedna mobilnosti te opominjajo, da pred svojimi potmi razmisliš o vseh možnostih. Namesto da podležeš navadi in sedeš v avto, vedno izberi, prilagodi ali združi tiste vrste prevoza, ki so za tvoje potovanje optimalne.